بهاری مدیرکل دفتراجتماعی استانداری لحظاتی پیش به همراه نخعی مدیرکل دفتربانوان استانداری، عرب نژاد مدیرکل بهزیستی استان شیخانی معاون امور اجتماعی و خسروی مدیر حراست بهزیستی از قسمتهای مختلف مجتمع حمایتی الزهرا (س) دیدن کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی بر پایه ی این گزارش اردنی رئیس این مجتمع در بازدید از محل خدمات تلفنی اورژانس اجتماعی گفت نیروی انسانی شاغل دراورژانس اجتماعی بیرجند45نفرهستند که 20 نفرآنها درسه شیفت کاری پاسخگوی تماسها واعزامها هستند. اردنی تخصص نیروهاوتحصیلات مرتبط کارشناسان وفوریتی بودن خدمات را جزء نقاط قوت اورژانس اجتماعی عنوان کرد.
اردنی آمارتماسهای اورژانس اجتماعی بیرجند درسال گذشته را 4500تماس عنوان کرد وافزود این تماسها در سه ماهه اول سالجاری به 50درصد کل تماسهای سال گذشته رسیده است. وی دلیل افزایش تماسها را بیماری کروناو اتصال تماسهای استان به مرکزبیرجند اعلام کرد. اردنی درخصوص تعداد اعزام تیم سیار گفت سی درصد تماسها منجربه اعزام تیم سیار میگردد و آسیبهای کودک آزاری  و اختلاف خانوادگی به ترتیب در رتبه اول ودوم علت تماسها درسال گذشته عنوان کرد وگفت درسه ماهه اول سال جاری جای این دو آسیب  جابجا شده و اختلافات خانوادگی در جایگاه دوم قرارگرفته است. وی علت زیاد بودن آمارکودک آزاری را تعریف گسترده کودک ازاری و مادران معتاد معرفی کرد وگفت به دلیل تعامل خوب اورژانس اجتماعی  با بیمارستان موالید از مادرمعتاد دربیمارستانها بااعزام تیم تحت پوشش اورژانس قرارمیگیرند.

بهاری مدیرکل دفتراجتماعی نیزدراین بازدیدگفت:بهزیستی به تنهایی نمی تواند در زمینه آسیبهای اجتماعی اقدام موثری انجام دهد و می بایست آمارهای تحلیلی رابه استانداری ارائه تا با هم گرایی در مسیرخوب و موثر قرارگیرد همچنین از روانشناسان نمونه و فعال در خانه سلامت دختران درمعرض آسیب بااهدای لوح تقدیر شد.

 

  

 

عصر یکشنبه مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مدیرکل دفتراجتماعی استانداری به همراه دکتر عرب نژاد مدیرکل بهزیستی، دکتراحمدی معاون امورتوسعه پیشگیری بهزیستی،خسروی مدیرحراست بهزیستی، شرفی مدیربهزیستی بیرجند، نمایندگان شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر وسازمان ورزش وجوانان و کارشناسان استانداری و بهزیستی از اجتماع درمان مدار یاهمان TC بهزیستی دیدن کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی دکتر عرب نژاد در ابتدای بازدید گزارشی از روند فعالیت های مرکز اجتماع درمان مدار که تنها مرکز اقامتی بلندمدت استان هست ارائه داد و افزود هدف بهزیستی از راه اندازی و حمایت های بهزیستی از این مراکز از جمله مراکز بهبودی و اقامتی میان مدت مدت (کمپ ها) ، مراکز اقامتی بلند مدت(tc) مراکزی درمان سوء مصرف سرپایی، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و کمک به حل معضلات و آسیب های اجتماعی و درمان پایدار افراد دارای سوء مصرف مواد و همچنین کمک به باتوانی آنان از لحاظ شغلی و درآمدی می باشد
عرب نژاد افزود در سال گذشته تعدا ۴۹۹۵ نفر از مراکز درمان و کاهش آسیب مصرف مواد تحت نظارت بهزیستی خدمات دریافت نموده و از زمان راه اندازی این مرکز اجتماع درمان مدار بیش از ۴۳۹ نفر تحت درمان و بازتوانی قرار گرفته اند.
مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری با بیان اینکه بازدید مراکز فرهنگی اجتماعی در دستور کار این سازمان است، گفت: امیدواریم اینگونه بازدیدها کمکی برای حل گرفتاری  این مراکز باشد و با انعکاس مشکلات آنها به سازمان های گوناگون زمینه را برای حل آن فراهم کنیم. بهاری با اشاره به فعالیت سمن های استان در حوزه اجتماعی، افزود: باید از ظرفیت این موسسات برای حل آسیب های اجتماعی در استان استفاده شود و برای توانمند سازی آنها قدم هایی برداریم. وی ادامه داد: اکنون سمن های فعالی در حوزه آسیب های اجتماعی در استان فعالیت می کنند که جوابگو مشکلات اجتماعی و فرهنگی خراسان جنوبی می باشد. بهاری ایجاد مراکز مدرن از نیازهای استان دانست و عنوان کرد: تجهیز این موسسات کمک شایانی در جهت حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی خراسان جنوبی می کند.
اولین مرکز اجتماع درمان محور استان
مدیر مرکز اجتماع درمان محور( Tc ) با بیان اینکه فرایند درمان بیمار در این مرکز غیر دارویی می باشد، گفت: کار اصلی این مرکز جداسازی این افراد از محل سابق و قراردادن انها در یک محیط آموزشی وساختار مند است و  هدف مرکز تغییر خط زندگی فرد و اصلاح رفتارهای ناکار فرد می باشد. سمن افزود: افرادی که اعتیاد به مواد مخدر را کنار گذاشته اند برای سالم سازی فکر و ذهن به مدت 4 تا 6 ماه در این مرکز حضور فیزیکی دارند. وی ظرفیت این مرکز را بین 30 تا 90 نفر اعلام و تصریح می کند: اکنون با توجه به شیوع کرونا فقط 11 نفر در این مرکز حضور دارند. سمن با بیان اینکه اولین و تنهاترین مرکز اجتماع درمان محور در استان هستیم، عنوان کرد: هزینه های این مرکز بسیار بالاست  که بسیاری از هزینه های آن توسط سازمان بهزیستی تامین می شود که جای تشکر و قدردانی فراوان دارد. مدیر مرکز اجتماع درمان محور با تاکید به تمرکز به امور درمانی، خاطرنشان کرد: کلاس های مهارتی برای افراد دراین مرکز انجام می گیرد که  گواهی معتبر برای آنها صادر می شود.
مدیرکل دفتراجتماعی نیز پس از بازدید قسمتهای  گوناگون این مرکز برای حل مشکلات آن دستورات لازم را صادر و از مدیر  مرکز درخواست کرد تا در اولین فرصت خواسته های خود را از طریق بهزیستی دربخشهای گوناگون همچون فرمانداری، شهرداری، سازمان ورزش وجوانان و شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر به این دفترارائه  تا پیگیری لازم  انجام گیرد.

عرب نژاد با بیان اینکه ۱۴۰ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی خراسان جنوبی تحویل داده می شود، گفت: ۶۲ واحد مسکونی در درمیان و حاجی آباد زیرکوه طبق تفاهم نامه با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه در دست احداث داریم که در هفته بهزیستی تحویل می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی «علی عرب نژاد» در حاشیه ی بازدید از مسکن در حال ساخت تفاهم نامه ای با قرارگاه محرومیت زدایی استان و مسکن دو معلولیتی شهرهای قهستان و حاجی آباد در شهرستان زیرکوه در حال ساخت می باشد اظهار داشت: حدود 2هزار و 550 واحد از ابتدای طرح مسکن معلولان سال 88 در سطح استان در دست احداث قرار گرفت و تاکنون از این تعداد 2 هزار و 150 واحد مسکونی به معلولان استان تحویل داده ایم.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: از واحدهای مذکور 2 هزار و 320 واحد مسکونی برای خانوار تک معلول و 230 واحد مسکونی برای خانوارهای دو عضو معلول ساخته می شود و هر واحد مسکونی 60 مترمربع است و هر واحد مسکونی برای تکمیل شدن به اعتباری بالغ بر یکصد میلیون تومان نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه400 واحد مسکونی در دست ساخت قرار دارد، افزود: واحدهای باقیمانده در حال ساخت به طور میانگین حدود 40 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بیشترین تعداد واحدهای مسکونی معلولان مربوط به شهرهای بیرجند و قاین است.
عرب نژاد ادامه داد: از این تعداد 120 واحد مسکونی در شهرها و 280 واحد مسکونی در روستاهای خراسان جنوبی برای خانوارهای تحت پوشش بهزیستی ساخته می شود و طولانی شدن تحویل مسکن های معلوان به این دلیل است که اعتبارات به صورت قطره چکانی دریافت می کنیم.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در ادامه گفت: متاسفانه پیمانکاران خراسان جنوبی برای تکمیل این مسکن ها به میدان نمی آیند و نمی توانند جلو جلو کار کنند و می گویند باید پول بدهید تا کار کنیم و ما نمی توانیم با این افراد کار کنیم چرا که اعتبارات دولتی به صورت مرحله به مرحله دریافت می کنیم.
وی در پایان با بیان اینکه تا پایان سال جاری 140 واحد مسکونی به  بهره برداری می رسانیم، گفت: 62 واحد مسکونی در درمیان و حاجی آباد زیرکوه طبق تفاهم نامه با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه در دست احداث داریم و این واحدها در هفته بهزیستی امسال به مددجویان تحویل داده می شوند.

 

 

 

مدیرکل بهزیستی استان در حاشیه ی سفر به شهرستان زیرکوه بمناسبت میلاد حضرت معصومه سلام علیها و روز دختر با فرزندان دختر مرکز رضوان دیدار و اهدای کارت هدیه و شاخه گل از آنها تجلیل نمود

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: مهدهای کودک استان از امروز(۲۴ خرداد) با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و اخذ کد رهگیری از سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بازگشایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی علی عرب‌نژاد افزود: پیرو مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و دستور رییس جمهوری، بازگشایی مهدهای کودک با ضوابط وزارت بهداشت انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: مهدهای کودک علاوه بر اخذ کد رهگیری از سامانه salamat.gov.ir و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، ملزم به رعایت دستورالعمل بهداشتی کمیته پیشگیری از بیماری ها واگیردار سازمان بهزیستی نیز هستند.

عرب‌نژاد به ۱۳ بند ارسال شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: پذیرش کودکان در مهدهای کودک بر اساس وضعیت هر منطقه (سفید، زرد یا قرمز) و در گروه‌های سنی مختلف انجام خواهد گرفت.

وی یادآور شد: برای گروه سنی زیر۲ سال در مناطق سفید و زرد با نصف ظرفیت و در قرمز با یک سوم ظرفیت، گروه سنی ۲ تا چهار سال، در مناطق سفید و زرد با نصف ظرفیت و در قرمز با یک سوم ظرفیت، گروه سنی پنج تا ۶ سال در مناطق سفید ظرفیت کامل و در مناطق زرد و قرمز با نصف ظرفیت با اولویت مادران شاغل، پذیرش کودکان انجام می‌شود.

 مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به الزام ضدعفونی کامل مهدکودک شامل اتاق‌ها، محیط بازی و سرویس‌های بهداشتی به صورت روزانه اشاره کرد و گفت: استفاده نکردن از فضاهای بازی مشترک، تعطیلی برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که نیاز به تحرک بالا دارد، حضور پرسنل با تجهیزات بهداشتی، تهیه و در اختیار قرار دادن مواد ضدعونی کننده به پرسنل و نظارت ویژه مربیان در هنگام شستشوی دست کودکان از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

عرب‌نژاد با بیان این که به همراه داشتن ماسک و وسایل نظافت همراه کودک در کیفی مخصوص و پرهیز از حضور اولیا و افراد متفرقه در محیط مهدکودک الزامی است، اضافه کرد: در هنگام بازگشایی، چیدمان کلاس‌ها باید تغییر کرده و کودکان با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی بنشینند.

وی گفت: خارج کردن کفش‌ها از فضای داخلی مهدکودک، آموزش اولیا برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی و اعلام ساعت تحویل و ترخیص کودک به‌منظور جلوگیری از تجمع از دیگر مواردی است که از سوی سازمان بهزیستی ابلاغ شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار داشت: در این مدت از اولیا تعهد کتبی اخذ خواهد شد تا درصورتی که یکی از نزدیکان کودک به بیماری کرونا مبتلا شد، اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشند.

عرب‌نژاد به انجام بازرسی‌های حضوری و آنلاین این اداره کل به صورت ویژه نیز اشاره کرد و افزود: درصورت مشاهده رعایت نکردن بهداشت برخورد قانونی و حتی پلمپ مرکز را خواهیم داشت. 

وی توصیه کرد؛ مادران خانه‌دار تا حد امکان کودکان خود را در خانه نگهداری کنند.

 

123

اورژانس اجتماعی

1480

صدای مشاور

09628

خط ملی اعتیاد

50005778620

سامانه پیام کوتاه

 

مشاوره اینترنتی

 

فیش حقوقی


ارتباط با مدیر کل


شکایات و اعلامات


دستورالعمل ها و فرم ها


اسناد و قوانین


کمک های مردمی


نظرسنجی و نظام پیشنهادات