به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان خراسان جنوبی درهمایش شهرداران استان خراسان جنوبی که درهتل رستوران بارانا شهرستان فردوس برگزارشد گفت : براساس قانون جامع  حقوق معلولان  کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها  ونهادهای عمومی ملزم هستند اماکن دسترسی و بهره مندی را برای معلولین فراهم کنند .

جمیله رضازاده افزود : درکشورما برخی از مسئولین  هیچ دغدغه ونگرانی نسبت به موضوع مناسب سازی و رفاه حال معلولین ندارند به طوریکه درجلسه مناسب سازی استان یکی ازمسئولین با صراحت گفته ، ما اینقدر مشکل داریم که
نمی توانیم به حال معلولین رسیدگی کنیم . که منظور ایشان  ، فراهم کردن رفاه حال معلولین دراولویت  دوم و بعدی است . واین نوع  نگرش با قوانین مناسب سازی وتوانمندی بالای برخی از معلولین کاملا درتضاد است
دکتر رضا زاده افزود وقتی صحبت از معلولیت می شود نباید همان لحظه صندلی چرخ دار در ذهن تداعی کند چرا که اگر شرایط مناسب سازی فراهم شود تعداد زیادی از معلولین توانمندی ها و خلاقیت های بالایی دارند بعلاوه اینکه این قشر از جامعه هم دارای حقوقی هستند که حمایت و رعایت این حقوق از سوی دولت ومردم  یک وظیفه انسانی والزام قانونی است .
وی گفت :عدم رعایت مناسب سازی درمعابر عمومی درسطح استان خراسان جنوبی برخی از معلولین را خانه نشین کرده و قدرت بروز خلاقیت ها وتوانمندی را از آنان سلب  ومانع از فعالیت های اجتماعی آنان شده است .
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی  افزود یک پله برای انسان سالم هیچ مشکلی ندارد اما برای یک معلول که دارای اختلالات حرکتی است دنیایی زجرآور بهمراه دارد لذا مناسب سازی به عنوان یک اصل وقانون الزام آور برعهده همه مسئولین دست اندرکار به خصوص شهرداری هاست .
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی درهمایش شهرداران استان ،مناسب سازی را یک الزام قانونی دانست وگفت : حقوق شهروندی حق عامه مردم است .
مهندس علوی مقدم از شهرداران خواست موضوع مناسب سازی را به جد دردستورکار خود قراردهند و در
پایان کارهایی که صادر می کنند چنانچه بحث مناسب سازی لحاظ نشده باشد براساس قانون باطل است و می توان شهرداران را بازخواست کرد .
وی افزود تمام اماکن ومعابر عمومی سطح استان  به خصوص بانک ها ، پارک ها و خودپردازها باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی برای عزیزان معلول فراهم باشد  وبرای رفت وآمد به زحمت نیفتند .
مهندس علوی مقدم  گفت : مناسب سازی چندان نیازمند اعتبار نیست و با مدیریت می توان شرایط را برای دسترسی آسان معلولین فراهم کرد .
رئیس اداره بهزیستی فردوس هم درحاشیه همایش شهرداران طی گفتگویی با خبرنگارخراسان جنوبی  گزارشی از وضعیت مناسب سازی  درشهرستان فردوس ارائه کرد وگفت :طی سال جاری سه کمیته مناسب سازی برگزار
کرده ایم که دراین جلسات شهرداری و شورای اسلامی شهرودیگر مسئولین قول مساعدت وهمکاری  داده اند تا شرایط را برای آسایش وامنیت ورفاه معلولین فراهم کنند .
حسن خادم ازعزم جدی بهزیستی فردوس با همکاری شهرداری ودیگر نهادها نسبت به موضوع مناسب سازی خبرداد وگفت :مصمم هستیم تا فردوس درخصوص موضوع مناسب سازی  به عنوان الگو درسطح استان معرفی شود .
وی  افزود تا زمانی که طرحهای عمران شهری با الزام مناسب سازی برای حرکت سهل و آسان معلولین اجرا نشود عزیزان معلول از حقوق شهروندی وقانونی خود برخوردار نخواهند شد ولذا دولتمردان می بایست مصمم باشند تا هیچ طرح عمرانی بدون درنظر گرفتن موضوع مناسب سازی برای رفاه حال معلولین اجرایی نشود.

 

 

1000 کاراکتر باقیمانده است


123

اورژانس اجتماعی

1480

صدای مشاور

09628

خط ملی اعتیاد

50005778620

سامانه پیام کوتاه

 

مشاوره اینترنتی

 

فیش حقوقی


ارتباط با مدیر کل


شکایات و اعلامات


دستورالعمل ها و فرم ها


اسناد و قوانین


کمک های مردمی


نظرسنجی و نظام پیشنهادات